Památky

hruby_rohozecZámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec je jednou z dominant Českého ráje. Tento zámek najdete na severozápadním okraji Turnova. Hrubý Rohozec se řadí k nejstarším historickým památkám Českého ráje. Hrubý Rohozec je navštěvován pro svoji unikátní výzdobu, Zámeckou stezku i romantickou zámeckou kapli Největější Trojice. Více informací naleznete na stránkách Zámek Hrubý Rohozec.

 

hruba_skalaZámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála se původně nazýval pouze Skály. Koncem 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Novogotická podoba přitahuje pozornost i pro své tajemství vzniku hradu Hrubá Skála. Zámek je zbudován na pískovcových skalách vysokých až šedesát metrů. Více informací naleznete na stránkách Zámek Hrubá Skála.


HumprechtZámek Humprecht

Ojedinělým dokladem raně barokního stavitelství je zámek Humprecht. Zámek Humprecht byl vystavěn v letech 1666–1668. Zámek je otevřen od dubna do října. Zámek Humprecht je vhodný k návštěvě celé rodiny s dětmi.Více informací na stránkách Zámek Humprecht.

 

tvrz_kameniceTvrz Kamenice

Původní tvrz bývalého zámku Kamenice byla v roce 1639 přestavěna na renesanční zámek. Letní sídlo Kamenice byla prostá stavba o třech křídlech s původní renesanční, později barokní podobou. Zámek Kamenice jako funkční historická památka Českého ráje je v současné době přestavěna na rekreační zařízení.

 

sychrovZámek Sychrov

Zámek Sychrov i přes funkcionlistickou úpravu exteriéru stavby je významnou historickou památkou. Cílem rekonstrukce zámku Sychrov, probíhající od počátku 90. let, bylo co nejvíce přiblížit zámek Sychrov do doby jeho největšího rozkvětu. Akvarijní expozice ve sklepení zámku, noční prohlídky, i prohlídky v kostýmech zvyšují atraktivitu zámku Sychrov pro návštěvníky. Více informací najdete na stránkách zámku Sychrov.

 

Zřícenina hradu Brada

Zřícenina hradu Brada stojí na vrchu Brada na východním okraji Prachovských skal. Hradní zříceniny jsou volně přístupné, pozůstatek hradu Brada dnesk přípomínají pouze terénní nerovnosti a nevelké zbytky zdiva. Hrad Brada, ani jeho zřícenina. Nemá vlastní internetové stránky.

 

BradlecZřícenina hradu Bradlec

Zřícenina hradu Bradlec se nachází ve východní části Českého ráje. Zřícenina Bradlec je přístupná z Bradlecké Lhoty, není však nijak rozlehlá. Je zajímavým návštěvním místem pro milovníky přírody. Prohlídka hradu Bradlec je vhodná spíše pro romantiky, nikoliv tak pro rodiny s dětmi. Ani tato zřícenina nemá vlastní internetové stránky

 

michalovicka_putnaMichalovická Putna

Hrad Michaloviců byl postaven nad pravým břehem Jizery ve druhé polovině 13. století. Z vnitřního hradu jsou zachovány stěny hradního paláce se zbytky arkýřů a válcová věž zvaná Putna se zbytky cimbuří. Památka je přístupná veřejnosti a je známá jako Michalovická Putna. Zřícenina Michalovická Putna nemá vlastní internetové stránky.

 


drabske-svetnicky-Drábské světničky

Skalní město Drábské světničky v Českém ráji zná nejen každý český turista, ale i každý vášnivý horolezec. Tento obrovský komplex plný skalních průrev, převisů a vyhlídek byl původně strážným vrchem, na jehož vrcholu stál ve středověku hrad. Drábské světničky působí jako celek, jedná se však o několik oddělených skalních bloků, které spojují lávky a můstky. Ve skalách bylo vyhloubeno 30 prostorů, které dohromady tvoří 18 uzavřených světniček s vlastním vstupním otvorem. Odtud dostaly Drábské světničky své jméno a bývají často cílem všech trampů a skalních horolezců. Drábské světničky nemají vlastní internetové stránky.

 

KostHrad Kost

Hrad Kost je středověkým hradem, který je z dochovaných středověkých hradů ten nejzachovalejší. Hrad Kost se nachází uprostřed malebného Českého ráje. Atraktivitu prohlídky hradu Kost zvyšuje pečlivý výběr najímaných průvodců s orientací na pobavení návštěvníků. Hrad Kost má svou internetovou prezentaci na stránkách hrad Kost.

 

parezPařez

Skalní hrad Pažez naleznete na samém okraji Prachovských skal. Soustava světniček vytesaných ve skále a nevelké fragmenty vnějšího zdiva tvoří skalní hrad Pařez. První doklad o existenci hradu Pařez byl nalezen v písemných pramenech k roku 1372. Navštivte skalní hrad Pařez, možná i vy objevíte některou ze skrytých archeologických památek. Skalní hrad Pařez nemá vlastní internetové stránky.

 

troskyTrosky

Jedna z nejznámějších zřícenin je dochovaná zřícenina hradu Trosky. Hrad Trosky se začal stavět koncem 14. století a byl vystavěn na čedičové homoli. Zbytkem hradu Trosky jsou dvě věže – věž Panna a věž Baba. Zajímavé jsou pověsti, spojené s hradem Trosky, stejně jako jejich návštěva. Více informací naleznete na stránkách hrad Trosky.


ValdštejnValdštejn

Nejstarší hrad Českého ráje je hrad Valdštejn. Byl založen kolem roku 1260 a jeho současný stav odpovídá situaci 18. století. Zbudovaná síť turistických vyhlídek zpestřuje romantické úpravy starobylého hradu a jeho vzezření. Hrad Valdštejn je zajímavou památkou vhodnou k návštěvě od dubna do října. Více informací naleznete na stránkách hrad Valdštejn.

 


valecovvValečov

Hrad Valečov byl postaven na místě pravěkého hradiště nedaleko Mladé Boleslavi. Hrad Valečov patří ke skalním hradům a byl postaven na pískovcovém bloku. Jeho majitelem byl i Ferdinand z Valdštejna. Při prohlídce hradu Valečov shlédněte ve skále vytesané vězení Beneška, skalní světničky, skalní věž či tajuplné úzké chodby. Zřicenina hradu Valečov nemá vlastní internetové stránky.

 

Zřícenina_hradu_ZásadkaZásadka

Původně menší tvrz hradu Zásadka byla přestavěna v 15. století. Zbytky hradu Zásadka jsou nejpřístupnější od hradu Sychrov. Zřicenina hradu Zásadka nemá vlastní internetové stránky.