Český ráj

geoparkceskyrajČeský ráj se nachází téměř sto kilometrů severovýchodně od Prahy. Geograficky hraničí s městy Mnichovo Hradiště, Sychrov, Semily, Jičín, vrch Kopanina, Železný Brod, Lomnice nad Popelkou, Sobotka, Mnichovo Hradiště. Východně tato zajímavá oblast přechází v Podkrkonoší a severně je ohraničena pásem Krkonoš a Jizerských hor. V tomto romantickém kraji, který leží na středním toku řeky Jizery, se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatými historickými zajímavostmi a památkami – lidovou architekturou, hrady, zámky. A snad právě proto tento kraj v 19. století začali hosté lázní Sedmihorky tuto část země nazývat Český ráj.

Mimořádná členitost kraje s charakteristickými skalními městy a útvary a rostlinnými a živočišnými druhy byla hlavním motivem pro vyhlášení první chráněné krajinné oblasti v tehdejší republice (vyhláška z roku 1955). Z hlediska různorodosti krajiny a výskytu chráněných a ohrožených biologických druhů mají význam nejenom hluboké lesy, ale i systémy rybníků na vodních tocích. Ojedinělou členitost reliéfu dotvářejí i klasické výlevy vyvřelých hornin, jež tvoří dominanty krajiny (Trosky, Kozákov, Mužský, Vyskeř atd.).

Ve vyvřelých horninách Českého ráje navazujícího Podkrkonoší se nalézá několik nalezišť

  • achátů
  • ametystů
  • jaspisů
  • chalcedonů

a jiných drahých kamenů. Lidé, kteří v tomto kraji žijí, byli a dodnes jsou známí svou řemeslnou dovedností. Sklářské výrobky ze Železného Brodu, dřevěné hračky a formy semilských řezbářů, lomnické suchary, turnovské granátové šperky a broušené drahokamy našly cestu do celého světa a dokázaly se tu prosadit.

A proto buďte vítáni v kraji dobrých lidí, přírodní krásy, muzeí, hradů a již tradiční řemeslné výroby.

Dominanty regionu

Jednou z dominant Českého ráje byla do roku 2000 tzv. Semtínská lípa, která byla zcela zničena malým tornádem, který se oblastí přehnal. Na památku této tragické události byla zanechána část jejího kmenu a byl vysazen nový strom. Semtínská lípa byla významným orientačním místem a také jediným památným stromem, jehož věk lze dosti spolehlivě určit.

Další informace o památkách a zajímavostech v okolí penzionu naleznete na stránkách památky v okolí.